Menu
Ego i realizm naiwny

Ego i realizm naiwny

Kim pan jest?

Nieznajomym – odpowiedział.

Nieznajomym, to znaczy nieznanym.

Komu nieznaną? Sobie? Innym? Niektórym? Wszystkim? Kim ja właściwie jestem?

 

Czasami to pytanie zadajemy w odniesieniu do siebie a czasami w stosunku do innych.

Kim on jest? Kim ja jestem ?

Wydaje nam się , że inni ludzie spostrzegają rzeczywistość tak samo jak my. 

Jesteśmy przekonani, że to, jak spostrzegamy rzeczywistość jest w pełni obiektywnym jej odzwierciedleniem, a nie subiektywną interpretacją. A jeśli widzimy świat takim, jaki on jest naprawdę to inni ludzie też powinni go tak spostrzegać.

Czasami myślimy, ze możemy poznać siebie w pełni i całkowicie. W sumie prosta sprawa, przecież mamy siebie na co dzień i jesteśmy razem w każdej minucie dnia od chwili narodzin. Skąd wiec taki rozjazd w kwestii tego co o sobie myślimy a co robimy ?

Ocena własnej osoby wzbudza u nas większe emocje  niż kiedy oceniamy innych. Tym samym szansa na jej zniekształcenie jest całkiem spora. Najczęściej oceniamy własną osobę poszukując takich cech które zapewnią nam dobre samopoczucie.

Należą one do wielobarwnego pryzmatu o nazwie egoizm.  Tak powstaje subiektywny obraz naszej osoby. Trudno nam też zachować dystans do własnej osoby, jesteśmy stronniczy.

Poszukując korzystnych prawd o sobie nie koniecznie prawdziwych  dokonujemy wielu porównań, odpowiednio interpretujemy nasze sukcesy podpinając pod to osobiste zalety, pławimy się w cudzym sukcesie, rozmyślamy o swoich cechach i niegodnych postępowaniach innych w stylu „no ja sobie nie wyobrażam, żeby tak postępować” „od razu wiedziała, ze tak będzie” i  pracowicie zbieramy dowody na trafności tych stwierdzeń.

Problem z poznaniem siebie polega na tym, ze my nie chcemy wiedzieć jacy jesteśmy. Wiemy natomiast jacy pragnęlibyśmy być. Nie chcemy wiedzieć o sobie wielu rzeczy, czasem nie dopuszczamy do siebie myśli czy wiadomości, które mogłyby być sprzeczne z przekonaniami na własny temat. To jest realizm naiwny.

 Nie ma powodów, by bać się wyników naszego poznania. W najgorszym razie popełnimy błąd, a błądzić jest rzeczą ludzką.

Warto natomiast oceniając swoją osobę mieć  refleksje w stosunku do postrzegania swojego EGO :)