Menu
Strach, że coś ważnego nas ominie.

Strach, że coś ważnego nas ominie.

Ostatnio pokusiła się o sprawdzenie jak wiele pozycji w różnej formie jest nam serwowanych w zakresie tekstów o szczęściu i ustaliłam ze ilość artykułów na przestrzeni ostatnich 8-10 lat wzrosła prawie dziesięciokrotnie. Można do tego wliczyć książki, artykuły i poradniki „ jak osiągnąć szczęście w pięciu krokach” oraz nawiedzonych mówców motywacyjnych.

To niesamowite.

Nasuwa się pytanie czy nie kieruje nami strach, ze coś nas ominie …

A więc jednak ta pogoń jest poszyta lękiem.

Przychodzimy na świat jako zdrowe, żywe istoty ale z czasem widzimy świat który nas otacza i konstatujemy, że ludzie wokół nas wcale tacy spokojni nie są. Naszą kulturę dominuje pogoń za pieniędzmi, dobrym jedzeniem, odpowiednim statusem społecznym. I nie ma w tym nic złego tylko, że … no właśnie sądzimy, ze te rzeczy są warte więcej niż w istocie są.

Media społecznościowe bardzo skutecznie przekonują nas, ze bez pewnych kwestii zmaterializowanych  po prostu nie możemy żyć.

 Kiedy głębiej człowiek się nad tym zastanowi dochodzi do wniosku, ze warto zacząć leczyć się ze złudzeń. To z kolei wyleczy nas z cierpienia w które wprowadza nas świadomość przemijania bo przecież Bogami nie jesteśmy choć niektórzy łudzą się szansą na wieczność zabiegając o wszystko i wałcząc najczęściej z samym sobą.   

Kiedyś usłyszałam fragmenty ksiązki „Szczęście . Poradnik dla pesymistów” i przyznam, że poczułam się zaintrygowana. W książce możemy znaleźć tekst dotyczący „ukrytych korzyści płynących z niepewności”

Świat przez moment staje na głowie kiedy słyszymy, że warto zaprzyjaźnić się z niepewnością od której zależy nasze szczęście.

Przeszywający nas lęk przed zranieniem spina nas na tyle mocno, że nawet niewielkie i mniej istotne rzeczy przejmują kontrolę i sprawiają nam przykrość.

 

A gdyby tak na próbę uwolnić się od pokusy życia w bezpiecznym świecie i doznawania tylko pozytywnego myślenia  … ?

Gdyby uwolnić się od kontroli i dominacji …. ?

Może to jest szansa na doznawanie szczęścia ?

 

Myślę, że warto spróbować J